Stały zysk
We wszystkich opisanych do tej pory sposobach gry progresją nominalny zysk rośnie wraz z poziomem zakończenia progresji. Im później zakończysz progresje, tym Twój zysk jest większy. Natomiast w metodzie, którą tu opisuje jest zupełnie inaczej, ponieważ bez względu na poziom, na którym zakończysz progresje, to zawsze osiągasz stały zysk, stąd nazwa tej metody, czy progresja na stały zysk.
Praktycznie wszystkie założenia, jakie odnoszą się do klasycznej czy stałej progresji są w progresji na stały zysk niemal identyczne. Możesz wybierać do progresji na stały zysk zarówno drużyny, które nie zremisowały od kliku meczów lub możesz grać nawet stałą progresją na stały zysk.
Różnica polega jedynie na systemie stawkowania, czyli sposobie ustalania stawek na kolejnych poziomach. W progresji na stały zysk nie ustalasz stawki początkowej, lecz zysk, jaki chcesz osiągnąć na każdym poziomie. Stawka, na kolejnych poziomach zależy od kursu na remis na danym poziomie. Dla pierwszego poziomu progresji na stały zysk stawkę ustalasz według następującego wzoru:
stawka = zakładany zysk / (kurs – 1)
Dla kolejnych poziomów powyższy wzór ulega przekształceniu, ponieważ musisz uwzględnić stawki z poprzednich poziomów. Dla drugiego i wyższych poziomów wzór wygląda następująco:
stawka = (suma stawek z poprzednich poziomów + zakładany zysk) / (kurs – 1)
Na początku te obliczenia mogą Ci sprawiać trochę kłopotów, dlatego stworzyłem dla Ciebie specjalny arkusz w Excelu, który sam wyliczy za Ciebie stawki na kolejnych poziomach. Aby go ściągnąć kliknij tutaj.
Niewątpliwą zaletą progresji na stały zysk jest to, że stawka nie rośnie tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej progresji. Pozwala to na grę większej ilości poziomów, co zwiększa szanse na sukces. Poważną wadą jest natomiast to, że na na wysokich poziomach stawka bardzo znacznie przewyższa potencjalny zysk w przeciwieństwie do klasycznej progresji, gdzie jeżeli zakończysz progresje na wysokim poziomie, to niejako w nagrodę otrzymujesz spory zysk.
Progresję na stały zysk możesz stosować zarówno w piłce nożnej, jak i w hokeju.