Wyszukiwarka statystyczna dla piłki nożnej – wprowadzenie

przez | 29 sierpnia 2015

Dziś wpis dla tych progresowiczów, którzy jeszcze nie odkryli w pełni potęgi wyszukiwarki statystycznej dla piłki nożnej. Wciąż jeszcze bowiem przeglądając dane w Google Analytics zauważam, że znacznie więcej osób przegląda stronę ze statystykami piłkarskimi, niż korzysta z pomocy wyszukiwarki w celu znalezienia najlepszych drużyn do progresji.

Także jeśli wyszukiwarka statystyczna nie ma dla Ciebie już żadnych tajemnic i korzystasz z niej regularnie, to możesz pominąć ten wpis. W przeciwnym wypadku gorąco zachęcam do dalszej lektury.

W jaki sposób działa wyszukiwarka statystyczna dla piłki nożnej?

Najprościej wytłumaczyć działanie wyszukiwarki statystycznej dla piłki nożnej porównując ją do Google. Wpisujesz odpowiednie zapytanie i w rezultacie otrzymujesz to, czego szukasz. W naszej wyszukiwarce, zamiast stron, otrzymujesz listę drużyn spełniających określone przez Ciebie kryteria statystyczne.

Wyszukiwarka błyskawicznie przeszukuje statystyki drużyn z 208 lig piłkarskich aktualnie dostępnych w serwisie. Jej działanie jest bardzo zbliżone do wyszukiwarki dla baseballa, którą opisywałem jakiś czas temu na blogu.

Samych kryteriów do wyboru jest aż 150, także jest w czym wybierać. Taka liczba pozwala wybrać najlepsze drużyny niemal do każdego rodzaju progresji. Wśród kryteriów są oczywiście te dedykowane do progresji na remisy, ale również znajdziesz tam parametry dla progresji na zwycięstwa, porażki wynik under/over, dokładny wynik, BTS (ang. both team score – obie drużyny strzelą), CS (ang. clean sheet – czyste konto), parzysty/nieparzysty wynik. Jest tego mnóstwo i oczywiście nie sposób tutaj wymienić wszystkie kryteria.

Wyszukiwanie możliwe jest aż dla trzech kryteriów jednocześnie, które możesz dowolnie ze sobą łączyć. Stwarza to ogromną liczbę kombinacji w celu znalezienia drużyn spełniające wybrane przez Ciebie kryteria, czasem nawet bardzo specyficzne.

Wybrane przez Ciebie kryteria możesz zapisać, abyś nie musiał za każdym razem ich wprowadzać ponownie. W tym celu na stronie wyszukiwarki kliknij na „wybierz zdefiniowane kryteria”.  Pojawi się pole do wpisania nazwy dla kryteriów. Wygląda to w następujący sposób:

Zapisywanie kreteriów w wyszukiwarce statystycznej

 

Po kliknięciu na „Zapisz” kryteria zostaną zapisane i będą dostępne potem z listy „Twoje kryteria”. Nie będziesz więc ich musiał wpisywać ponownie.

W wyszukiwarce możesz wybrać 1, 2 lub 3 sezony jednocześnie, dla których ma nastąpić przeszukanie naszej bazy danych ze statystykami. Oczywiście najważniejszy jest sezon aktualny, jednak wyszukując drużyny warto moim zdaniem zwrócić uwagę przynajmniej na 1 poprzedni sezon.

Zakresy wyszukiwania

Dodatkowo do wyboru masz także zakres, według którego ma nastąpić wyszukiwanie. Domyślnie wybrany jest zakres „cały mecz – wszystkie”, co oznacza przeszukiwanie bazy statystyk piłkarskich według wszystkich wyników końcowych. Możliwe jest również wyszukiwanie tylko dla statystyk domowych lub wyjazdowych, bo takie progresje również możesz prowadzić, o czym szerzej pisałem w tym artykule. Nie zabrakło również tutaj wyboru zakresów dla progresji do przerwy.

Data najbliższego meczu

Niezwykle przydatną funkcją jest również wybór daty najbliższego meczu. Przyjmijmy, że szukasz drużyn do obstawienia na ten weekend. W wyszukiwarce możesz więc wtedy wybrać datę najbliższego meczu, jako następujący zakres: >= 15.03.2019 oraz <= 17.03.2019. Wygląda to w ten sposób:

 

Wyszukiwarka statystyczna - określanie daty najbliższego meczu

 

W ten sposób w wynikach wyszukiwania znajdziesz tylko te drużyny, które rozegrają najbliższy mecz w tych dniach, czyli 15, 16 lub 17 marca 2019. Odrzucasz więc te drużyny, które mają wprawdzie bardzo dobre statystyki, ale kolejny mecz rozegrają na przykład dopiero za 2 tygodnie.

Drużyny z konkretnych lig

Wyszukiwarka umożliwia również wyszukiwanie drużyn w konkretnych ligach, zamiast we wszystkich 208 ligach piłkarskich dostępnych w statystykach. Więcej o tej funkcjonalności przeczytasz w tym wpisie.

Potęga wyszukiwarki

Przeglądając tradycyjne statystyki piłkarskie możesz stracić dużo czasu na znalezienie najlepszych drużyn do progresji. Musisz przeglądnąć wiele tabel, sprawdzić statystyki poszczególnych drużyn. Natomiast za pomocą wyszukiwarki statystycznej dla piłki nożnej możesz łatwo i szybko znaleźć drużyny o parametrach, których poszukujesz.

Aby pokazać Ci potęgę wyszukiwarki załóżmy, że szukasz najczęściej remisujących drużyn u siebie w ostatnich trzech sezonach. Drużyny te mają być z różnych lig. Dodatkowo mają one rozegrać najbliższy mecz domowy w ten weekend, bo chcesz od razu rozpocząć progresję na remisy.

Za pomocą naszej wyszukiwarki statystycznej możesz takie drużyny znaleźć w mgnieniu oka. Zobacz, jak ja to zrobiłem.

Na początek wpisałem następują kryteria wyszukiwania:

  • Remisy procentowe >= 30%
  • NSBR <= 6

Potem wybrałem zakres wyszukiwania. W tym przypadku będzie to „cały mecz – dom”, co oznacza, że szukam drużyn wśród statystyk wyników końcowych meczów domowych.

Na koniec zaznaczyłem sezony oraz  zakres czasowy najbliższego meczu. Zobaczmy, jak wyglądają te parametry:

Kryteria wyszukiwania drużyn do progresji na remisy w meczach domowych

 

Po kliknięciu na „Szukaj” otrzymałem listę zespołów, które spełniają te kryteria. Wyniki przedstawiają się następująco:

 

Jak widzisz, wyszukiwarka odnalazła 13 drużyn spełniający te kryteria. Każda z nich ma ponad 30% remisów w meczach domowych w dwóch poprzednich sezonach oraz w sezonie aktualnym. NSBR (najdłuższa seria bez remisu) nie przekracza dla żadnej drużyn 6 meczów.

Co więcej, wszystkie te drużyny rozegrają kolejnych mecz domowy w najbliższych dniach. Są to więc drużyny, na które możesz niemal natychmiast rozpocząć progresję na remisy w meczach domowych.

Teraz zastanów się, ile musiałbyś szukać takich drużyn przeglądając tradycyjne statystyki? Za pomocą wyszukiwarki znalazłem te drużyny w ciągu ułamku sekundy. Nawet doliczając czas potrzebny na wprowadzenie kryteriów, odnalezienie takich drużyn nie zajmuje więcej niż kilkadziesiąt sekund, a zazwyczaj jest to zdecydowanie szybciej. Na tym właśnie polega potęga wyszukiwarki.

Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu, korzystanie z mocy wyszukiwarki nie będzie już dla Ciebie stanowiło żadnego problemu. Zachęcam do lektury kolejnego wpisu, w którym skupiłem się na praktycznym wykorzystaniu wyszukiwarki do odnajdywania najlepszych drużyn piłkarskich do różnych rodzajów progresji.