9 praktycznych przykładów wykorzystania wyszukiwarki statystycznej dla piłki nożnej

przez | 19 września 2015

Ostatnio obiecywałem zamieszczenie praktycznych sposobów wykorzystania wyszukiwarki statystycznej, więc najwyższy czas się z tego wywiązać.  Dziś więc skupię się na tym, jak w rzeczywistości możesz wykorzystać wyszukiwarkę statystyczną do znajdowania najlepszych drużyn do progresji i nie tylko.

Korzystanie z wyszukiwarki z pozoru może Ci się wydawać skomplikowane, jednak tak naprawdę jest bardzo proste. Wystarczy tylko, że wybierzesz kryteria i klikniesz na „Szukaj”. W tym do bólu praktycznym wpisie pokaże Ci 9 różnych zestawów kryteriów, które możesz z powodzeniem zastosować do wyszukiwania drużyn do progresji.

W przykładach dla ułatwienia będę posługiwał się różnymi skrótami typu NSBR. Jeśli będziesz miał problem z ich rozszyfrowaniem, to zobacz stronę z wyjaśnieniem skrótów stosowanych w statystykach.

1. Progresja na remisy

Zacznijmy od najpopularniejszego typu progresji, czyli progresji na remisy. Do takiej progresji najlepiej szukać drużyn często remisujących, które jednocześnie osiągają krótkie serie bez remisu. Moja propozycja kryteriów jest więc następująca:

 • Remisy proc. >= 30
 • NSBR <= 6
 • ASBR >=1

Tak wyglądają te kryteria w wyszukiwarce:

Przykładowe kryteria w wyszukiwarce dla progresji na remisyW rezultacie wyszukiwarka statystyczna zwróci drużyny, które mają przynajmniej 30% remisów, najdłuższą serię bez remisu mniejszą lub równą 6 meczów i aktualnie są przynajmniej 1 mecz bez remisu. Są to więc zespoły, z których śmiało możesz wybrać te, na które będziesz chciał prowadzić swoje progresje.

Wyniki wyglądają następująco:

Jak widzisz, takich drużyn jest wiele i jest z czego wybierać. Pamiętaj jednak o tym, że kiedy będziesz szukał takich drużyn za jakich czas, wyniki mogą już inne, bo statystyki cały czas się zmieniają.

2. Remisy do przerwy

Za pomocą wyszukiwarki statystycznej możesz także wyszukać drużyny do progresji na remis do przerwy. W tym przypadku kryteria będą niemal identyczne, jak w poprzednim przykładzie. Jednak z uwagi na to, że serie bez remisu do przerwy są zazwyczaj zdecydowanie krótsze, musisz wybrać inne wartości. Proponuję następujące:

 • Remisy proc. >= 40
 • NSBR <= 4
 • ASBR >=1

Pamiętaj o tym, że w tym przypadku musisz także zmienić zakres wyszukiwania na „do przerwy – wszystkie”, aby wyszukiwarka wiedziała, że szukasz drużyn do progresji na remisy do przerwy. Wygląda to tak:

Progresja na remisy do przerwy - kryteria

Dla tych kryteriów wyszukiwarka zwróciła mi takie oto wyniki:

Drużyn jest tylko 12, bo kryteria które wprowadziłem były dosyć wyśrubowane. Są to jednak naprawdę świetne drużyny do progresji na remis do przerwy. Jeśli chciałbyś w wynikach otrzymać więcej drużyn, to możesz obniżyć nieco procent remisów lub zwiększyć nieco NSBR.

3. Drużyny zbliżające się do swojej najdłuższej serii bez remisu

Jeśli szukasz drużyn, które często remisują, a ich obecna serie zbliża się do serii najdłuższej, to wyszukiwarka statystyczna również w tym Ci pomoże. W tym celu musisz skorzystać z grupy kryteriów „Różnice”. Możesz w nich znaleźć kryterium: NSBR – ASBR.  Jest to po prostu różnica pomiędzy najdłuższą a aktualną serią bez remisu w bieżącym sezonie. Im niższa wartość, tym ASBR jest bliższa NSBR. Wartość o oznacza, że ASBR = NSBR, czyli że aktualna seria bez remisu jest jednocześnie najdłuższą serią.

W tym przypadku możesz zastosować takie kryteria:

 • NSBR – ASBR <= 2
 • NSBR <= 8
 • remisy proc. >= 30

W wyszukiwarce wygląda to tak:

Drużyny zbliżające się do najdłuższej serii bez remisu - kryteria

Ustaliłem wartość NSBR – ASBR na mniejszą lub równą 2, aby otrzymać drużyny, które faktycznie zbliżają się do swojej maksymalnej serii. Otrzymałem taki rezultat:

Wyszukiwanie wykonałem w końcowej fazie sezonu 2018/2019. W pełni sezonu zapewne znalazłoby się więcej takich drużyn. Zwróć jednak uwagę na wartość 0 dla czterech drużyn: Villanovense, Linense, Chippa United i Atletico Los Andes. Oznacza to, że dla tych drużyn aktualna seria bez remisu jest również serii najdłuższej w tym sezonie.

Takie wykorzystanie wyszukiwarki statystycznej dla piłki nożnej pozwala znaleźć zespoły bardzo często remisujące, którym akurat przytrafiła się dłuższa seria. Na pewno powinieneś rozważyć stosowanie takich kryteriów, bo być może znajdziesz w ten sposób świetne drużyny do progresji.

4. Drużyny, które właśnie zakończyły długą serię

Często jest tak, że jakiejś drużynie zdarza się tylko jedna długa seria bez remisu w sezonie. Problem w tym, że nie wiadomo, w którym momencie taka seria może się pojawić. Jednak jeśli już taka seria się zdarzyła, to powinieneś się poważnie zastanowić się nad rozpoczęciem progresji na taką drużynę. Szansę na to, że kolejna serie bez remisu znowu będzie długa są raczej niewielkie.

Oczywiście pod uwagę powinieneś brać drużyny, które przed tą długą serią remisowały regularnie. Tutaj ponownie możesz skorzystać z wyszukiwarki wybierając takie oto parametry:

 • NSBR <= 8
 • Remisy proc. >= 30
 • OSBR >= 4

Po wprowadzeniu ich do wyszukiwarki otrzymasz:

Drużyny po długiej serii - kryteria wyszukiwania

W tym przypadku mamy nowe kryterium – OSBR, czyli ostatnią serię bez remisu. Wartość tego kryterium ustaliłem na większe lub równe 4, bo szukamy w tym przypadku drużyn, których ostatnia seria była długa. Jaką serię można nazwać „długą”? Oczywiście zależy to od drużyny. Przyjąłem tutaj, że jest to przynajmniej połowa najdłuższej serii. Dlatego wpisałem cyfrę 4 dla OSBR.

Zobacz, co otrzymałem w wynikach:

Jak widzisz, są to tylko 3 drużyny, jednak na pewno warte zainteresowania. Wszystkie zakończyły właśnie serię 4 lub 5 meczów bez remisu, a w poprzednich sezonach dosyć regularnie remisowały.

Zachęcam Cię do sprawdzania drużyn spełniających takie kryteria regularnie,  bo czasem można trafić na naprawdę świetne okazje. Oczywiście analogicznie możesz zastosować te kryteria do progresji na inne zdarzenia niż remis.

5. Remis do przerwy / remis na koniec meczu

Progresję możesz również prowadzić na zakłady typu wynik do przerwy / wynik na koniec meczu. Takie zakłady są dostępne u większości bukmacherów, także nie powinieneś mieć najmniejszych problemów z ich obstawieniem. Jednym z takich zakładów, jest zakład na remis do przerwy i remis w całym mecz. W statystykach piłkarskich określam taki zakład jako podwójny remis (X/X). Jest on wygrany wtedy, kiedy wynik remisowy będzie do przerwy i na koniec meczu.

Zaletą takich zakładów w porównaniu do zwykłych zakładów na remis jest to, że kursy oferowane przez bukmacherów są zdecydowanie wyższe. Często przekraczają one 4,00, podczas gdy na zwykły remis nie osiągają nawet 3,00.  Z tego względu w takiej progresji możesz zastosować stawkowanie według ciągu Fibonacciego.

Aby znaleźć drużyny do progresji tego rodzaju, możesz wprowadzić następujące kryteria do wyszukiwarki:

 • NSBRR <= 8
 • Remisy proc. >= 30
 • ASBRR => 1

Wygląda to w następujący sposób:

Podwójny remis - kryteria statystycznePo kliknięciu na „Szukaj” wyszukiwarka statystyczna błyskawicznie zwróciła takie oto wyniki:

Liczba takich drużyn na pewno nie poraża. Zwróć jednak uwagę na to, że serie niektórych drużyn były naprawdę bardzo krótkie. Na przykład dla Foolad Khuzestan najdłuższa seria bez podwójnego remisu (NSBRR) w sezonie 2018/2019 i dwóch poprzednich to było tylko 6 meczów. W połączeniu z wysokimi kursami taka progresja można być naprawdę ciekawą alternatywą dla klasycznej progresji na remis.

6. Średnia ilość goli zdobytych i straconych

W wyszukiwarce statystycznej znajdziesz również ciekawe kryteria dla średniej ilości goli zdobytych i straconych. Można je oczywiście łączyć z różnymi innymi kryteriami, ale załóżmy, że szukasz drużyn, które dużo bramek strzelają, ale jednocześnie mało tracą. W tym celu możesz wybrać takie oto kryteria:

 • Średnia goli zdo. >= 2
 • Średnia goli strac.  <=1

Średnia ilość goli zdobytych i straconych - kryteria wyszukiwania

W rezultacie takiego wyszukiwania otrzymasz listę drużyn, które strzelają średnio przynajmniej dwie bramki na mecz i tracą średnio mniej niż jedną. Oto wyniki:

Jak widzisz, są to czołowe drużyny ze swoich krajów, które zazwyczaj wysoko wygrywają. W wynikach znajduje się Ajax Amsterdam, który w sezonie 2018/2019 dotarł aż  do półfinału Ligi Mistrzów, odpadając w dramatycznych okolicznościach z Tottenhamem. W tym samym sezonie ten holenderski zespół osiągnął średnią aż 3,47 zdobytych goli na mecz.

7. Drużyny do progresji na wynik under/over

Nie samymi remisami progresowicz żyje :) Możesz również rozważyć prowadzenie progresji na inne zdarzenia, które czasami przynosą nawet lepsze rezultaty. Jedną z alternatyw dla remisów, jest progresja na wynik under/over (poniżej/powyżej) np. 2,5 gola. Wiele drużyny ma najdłuższe serie nie przekraczające 3 meczów bez takiego wyniku. Oczywiście z uwagi na ten fakt, kursy bukmacherów są w takich przypadkach poniżej 2,00 (czasem nawet poniżej 1,50), więc niemal jedynym sensownym systemem stawkowania jest wtedy stały zysk.

Możesz zastosować takie kryteria w wyszukiwarce, aby znaleźć najlepsze drużyny do progresji na under/over:

 • Proc. under >= 60
 • NSBU <= 3

 Drużyny do progresji under/over 2,5 gola - kryteria wyszukiwaniaSzukasz wtedy drużyn, które mają ponad 60% wyników poniżej 2,5 gola (to wcale nie jest wiele) oraz takich, których najdłuższa seria bez takiego wyniku jest mniejsza lub równa 3 mecze.

Wyszukiwarka statystyczna wyświetliła mi takie wyniki:

Wiele z tych drużyn ma nie tylko ponad 60% wyników under 2,5 gola, ale czasem nawet powyżej 80%. Serie są więc wtedy naturalnie bardzo krótkie. Jeśli więc nie przerażają Cię dosyć niskie kursy, to na pewno powinieneś zastanowić się poważnie nad wyszukiwaniem drużyn do takiej progresji za pomocą naszej wyszukiwarki.

8. Drużyny często zachowujące czyste konto

Skoro jesteśmy przy bramkach, to być może chciałbyś znaleźć drużyny, które często osiągają tzw. „zero z tyłu”? Tak, wyszukiwarka statystyczna dla piłki nożnej pomoże Ci również w tym zadaniu. W tym celu musisz odszukać kryterium proc. CS (CS – z ang. clean sheet – czyste konto). Przyjmijmy, że szukasz drużyn, które „zero z tyłu” osiągnęły w przynajmniej 50% meczów:

Drużyny do progresji na czyste konto - kreteria dla wyszukiwarki statystycznejWyniki prezentują się następująco:

Wyszukiwarka zwróciła 11 drużyn z czystym kontem w ponad 50% meczów w dwóch poprzednich i w bieżącym sezonie. Niektóre z nich miały nawet ponad 60% spotkań bez straconej bramki.

9. Drużyny często remisujące 1:1

Powiedzmy, że chcesz grać progresją na remis, ale nie na dowolny wynik remisowy, ale na wynik 1:1. Takie zakłady na dokładny rezultat u bukmacherów mają wysokie kursy (często powyżej 6,00), więc stawki przy stałym zysku nie będą rosły zbyt gwałtownie. Z powodzeniem możesz tu także wykorzystać ciąg Fibonacciego, jako system stawkowania.

Do takiej progresji musisz poszukać drużyn, które regularnie uzyskują remis 1:1 w swoich meczach. Najlepiej, aby były to też drużyny ogólnie często remisujące. Moja propozycja kryteriów wyszukiwania jest więc następująca:

 • NSBDW <= 10
 • remisy proc. >= 30
 • ASBDW >=0

NSBDW to najdłuższa seria bez dokładnego wyniku, a ASBDW to seria aktualna.

W tym przypadku w wyszukiwarce statycznej musisz również wpisać wynik, którego szukasz. Wprowadzone kryteria wyglądają więc w ten sposób:

Progresja na wynik 1:1 - kreteria dla wyszukiwarki statystycznejOtrzymałem takie wyniki:

Serie drużyn bez wyniku 1:1 są oczywiście dłuższe, niż serie bez dowolnego remisu, jednak dla powyższych drużyn wcale nie są bardzo długie. Najdłuższa seria bez remisu 1:1 w wysokości 8 meczów to naprawdę nie jest zły wynik biorąc pod uwagę wysokie kursy bukmacherów na takie zakłady.

Ostatnio ulepszyłem wyszukiwanie drużyny do progresji na dokładny wynik, dzięki czemu wyszukiwarka jest jeszcze lepszym narzędziem do znajdowania drużyn do takiej progresji.

Mimo wszystko progresja na dokładny wynik to raczej inwestycja z dłuższym horyzontem czasowym, więc na pewno nie polecam Ci jej, jeśli często brakuje Ci cierpliwości.

Pytania?

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać Ci, jak bardzo przydaje się wyszukiwarka do znajdowania drużyn o różnych parametrach statystycznych. Pokazałem Ci tylko 9 przykładów z całego mnóstwa dostępnych kombinacji. Zachęcam Cię do regularnego korzystania z wyszukiwarki statystycznej dla piłki nożnej i próbowania różnych kombinacji kryteriów.

Dla mnie wyszukiwarka stałe się narzędziem wręcz niezbędnym. Tak bardzo się do niej przyzwyczaiłem, że teraz już nie wyobrażam sobie szukania drużyn do progresji w inny sposób :)

Jeśli tylko masz jakieś pytania związane z wyszukiwarką, chciałbyś się dowiedzieć, w jaki sposób znaleźć drużyny o pewnych parametrach statystycznych, to dodaj komentarz poniżej. Chętnie pomogę.