Wyszukiwarka statystyczna dla baseballa w praktyce

przez | 5 czerwca 2015

 

Ostatnio pisałem o tym, dlaczego warto grać progresją w baseballu. Dziś chciałbym Ci pokazać, w jaki sposób znaleźć najlepsze drużyny do takiej progresji za pomocą wyszukiwarki statystycznej dla baseballa.

Jak działa wyszukiwarka statystyczna dla baseballa?

Działa ona na podobnej zasadzie, jak Google. Jeśli szukasz np. dobrego mechanika do swojej Hondy, to możesz wpisać odpowiednią frazę i zaraz zobaczyć polecanych mechaników w Twojej okolicy. W podobny sposób funkcjonuje wyszukiwarka statystyczna. Różnica polega na tym, że zamiast odnajdywania stron internetowych, odnajduje drużyny o określonych przez Ciebie parametrach statystycznych.

W wyszukiwarce statystycznej zamiast szukanej frazy, wpisujesz po prostu kryteria statystyczne, np. procent zwycięstw większy od 40%. Następnie wyszukiwarka przeszukuje bazę serwisu eProgresja.pl i wyświetla Ci drużyny, które spełniają Twoje kryteria.

W tym momencie możliwe jest wyszukiwanie nawet według 3 kryteriów jednocześnie dla maksymalnie 4 sezonów. Samych kryteriów jest aktualnie aż 60.

Kryteria możesz łączyć dowolnie, co stwarza ogromną liczbę kombinacji. W ten sposób masz możliwość błyskawicznego odnalezienia najlepszych drużyn do różnych rodzajów progresji i nie tylko.

Kryteria do progresji na zwycięstwo

Przejdźmy teraz do praktyki. Od tej poru będę się posługiwał skrótami parametrów statystycznych. Jeżeli któryś z nich będzie dla Ciebie niejasny, to tutaj znajdziesz wyjaśnienie poszczególnych skrótów.

Generalnie są dwa podejścia do wyboru drużyn do każdej progresji. Przedstawię Ci je na przykładzie progresji na zwycięstwo w baseballu.

1) Stała progresja na wybrane drużyny

W tym podejściu szukasz tutaj drużyn z krótkimi seriami bez wygranej i prowadzisz na nie stałą progresję. Po zakończeniu jednej progresji, od razu rozpoczynasz kolejną. Bardzo ważne jest więc to, abyś dobrze wybrał te drużyny. Przykładowe kryteria są następujące:

 • NSBW <= 6
 • wygrane proc. >= 50

Poniżej znajdziesz obrazek przedstawiające te kryteria oraz pierwsze pięć wyników z jedenastu, jakie zwróciła wyszukiwarka.

Jak możesz zauważyć, wybrałem wyszukiwanie w sezonie aktualnym i poprzednim. Oczywiście najważniejszy jest sezon aktualny, ale warto również zwrócić uwagę przynajmniej na jeden poprzedni sezon. Czasami biorę pod uwagę nawet dwa poprzednie sezony.

W wynikach takiego wyszukiwania znajdziesz drużyny, które bardzo często wygrywają (ponad 50% zwycięstw), a przy tym jednocześnie mają bardzo krótkie serie bez wygranej. Takie drużyny świetnie nadają się do prowadzenia na nie ciągłej progresji na zwycięstwo.

2) Wyszukiwanie drużyn według stałych kryteriów

Kolejnym podejściem jest ustalenie kryteriów statystycznych i ciągłe wyszukiwanie drużyn je spełniających. Zamiast stałych drużyn masz więc tutaj stałe kryteria. Szukasz cały czas drużyn, które nadają się do progresji na zwycięstwo w danym momencie.

Możesz tutaj oczywiście stosować różne kryteria. Nie ma żadnych żelaznych zasad. Warto jednak wybierać takie drużyny, które w poprzednim i obecnym sezonie często wygrywały, ale akurat teraz osiągnęły serię kilku meczów bez zwycięstwa.  Proponuję więc następujące kryteria:

 • NSBW <= 8
 • NSBW – ASBW <=4
 • wygrane proc. >= 50

Wykorzystałem tutaj ciekawe kryterium, jakim jest NSBW – ASBW, czyli różnica pomiędzy najdłuższą a aktualną serią bez wygranej. Im mniejsza wartość, tym drużyna jest bliżej swojej najdłuższej serii w bieżącym sezonie. W połączeniu z dwoma pozostałymi kryteriami, otrzymasz więc listę drużyn, które często i regularnie wygrywały, ale akurat teraz osiągnęły dłuższą serię bez zwycięstwa.

Na poniższym obrazku możesz zobaczyć te kryteria wraz z rezultatem wyszukiwania.

W wynikach znajdziesz np. drużynę St. Louis, której NSBW to tylko 5 meczów w poprzednim i aktualnym sezonie. Wartość NSBW – ASBW to 3, co oznacza, że od dwóch meczów ten zespół nie wygrał. Wydaje się to więc świetny moment na rozpoczęcie progresji na zwycięstwo.

Analogicznie możesz wybierać drużyny do progresji na porażkę. Wystarczy tylko, że zamiast wybierać kryteria serii bez wygranych, wybierzesz kryteria dla serii bez porażki.

Kryteria do progresji na remis w 1. inningu

Dobrym sposobem na zarabianie jest również progresja na remis w 1. inningu, czyli w pierwszej części meczu baseballa.  W ostatnich sezonach MLB, ponad połowa meczów zakończyła się remisem w 1. inningu.

Kryteria wyszukiwania drużyn będą tutaj zbliżone, do tych dla progresji na zwycięstwo. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniego zakresu wyszukiwania, czyli: 1. inning – wszystkie. Oto moja propozycja stałych kryteriów, według których możesz wyszukiwać drużyny do takiej progresji:

 • NSBR <= 6
 • NSBR – ASBR <= 3
 • remisy proc. >= 50

Są więc one bardzo zbliżone do tych, które zaproponowałem wcześniej dla progresji na zwycięstwo. Poniżej możesz zobaczyć, jak wyglądają wyniki takiego wyszukiwania.

Zwróć uwagę na zakres wyszukiwania, który obejmuje tylko wyniki 1. inningu. Wyszukiwarka zwróciła tylko jedną drużynę spełniającą te kryteria – Toronto, jednak jest to świetna drużyna do progresji na remis w 1. inningu. Zwróć uwagę, że różnica NSBR – ASBR wynosi tylko 1, co oznacza, że ten aktualna seria bez remisu jest tylko o jeden mecz mniejsza od najdłuższej serii. Jest więc świetny moment na rozpoczęcie progresji na tą drużunę.

Wyszukiwanie według różnych zakresów

Powyżej przedstawiłem moje propozycje kryteriów dla progresji na zwycięstwo oraz na remis. Możesz je oczywiście analogicznie zastosować, do progresji na inne zdarzenia, jak np. progresja na porażkę, wynik under/over czy też parzysta/nieparzysta liczba punktów.  Dlatego nie ma sensu, abym je tutaj przedstawiał.

Chciałbym natomiast zwrócić Twoją uwagę, na możliwość wyszukiwania drużyn według różnych zakresów. W powyższych przykładach pokazałem wyniku dla wszystkich meczów, ale równie dobrze możesz szukać drużyn o tych kryteriach tylko dla meczów domowych lub wyjazdowych.

Taka progresja oczywiście zmniejsza mniej więcej o połowę liczbę potencjalnych progresji, które można zakończyć na danej drużynie. Z drugiej jednak strony, często drużyny osiągają znacznie krótsze serie bez np. zwycięstwa na własnym stadionie, niż we wszystkich meczach.

W wyszukiwarce statystycznej dla baseballa do dyspozycji masz 6 zakresów:

 • wynik końcowy – wszystkie
 • wynik końcowy – dom
 • wynik końcowy – wyjazd
 • 1. inning – wszystkie
 • 1. inning – dom
 • 1. inning – wyjazd

Porównajmy więc wyniki wyszukiwania dla wszystkich meczów oraz tylko dla meczów domowych. Zastosujmy takie same kryteria, jakie podałem wcześniej dla progresji na zwycięstwo.  Oto wyniki:

 

Na powyższym screenie jest tylko 7 drużyn z 27, które znalazła wyszukiwarka dla tych kryteriów.  Dla przypomnienia, w przypadku wybrania zakresu dla wszystkich meczów (wynik końcowy – wszystkie) takich drużyn było łącznie 11. Jak widzisz, różnica jest ogromna.

Zwróć także uwagę na wartości kryteriów. Dla pierwszych czterech drużyn NSBW w meczach domowych jest mniejsza lub równa 4 mecze. Procent wygranych meczów jest również bardzo wysoki. Dla meksykańskiej drużyny Diablos Rojos (Czerwone Diabły) jest to ponad 60%.

Myślę, że warto, abyś zainteresował się prowadzeniem progresji tylko na mecze domowe lub wyjazdowe. Według mnie to nawet lepsze rozwiązanie, niż prowadzenie progresji na wszystkie mecze.

 Zapisywanie kryteriów w wyszukiwarce

Na koniec chciałbym dodać, że w wyszukiwarce możesz zapisać swoje kryteria. Nie musisz ich wprowadzać za każdym razem ponownie. Wystarczy, ze na stronie wyszukiwarki klikniesz na „wybierz zdefiniowane kryteria”. Potem wystarczy, że wprowadzisz swoją nazwę i klikniesz na „Zapisz”. Przy kolejnej wizycie będziesz mógł wybrać swoje kryteria z listy, zamiast je wprowadzać od nowa.

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłem Ci poznać możliwości wyszukiwarki statystycznej dla baseballa. Pamiętaj o tym, że zaproponowane przeze mnie kryteria nie są jednymi słusznymi. Stosując inne również możesz wybierać znakomite drużyny. Zachęcam więc do poszukiwania i testowania różnych konfiguracji, które będą Ci przynosić najlepsze rezultaty.

Jeśli masz jakieś pytania związane z wyszukiwarką lub chciałbyś podzielić się kryteriami jakie stosujesz już przy wyborze drużyn, to napisz proszę poniżej komentarz.