Przegląd sytuacji w ligach baseballowych

przez | 19 czerwca 2015

Baseball: tutaj nie ma teraz wakacji

Lato już tuż za progiem i większość lig piłkarskich w tym momencie ma przerwę w rozgrywkach. Piłkarze w większości są zapewne na urlopach, zamiast na murawach. Niektórzy pewnie w takich miejscach, jak to na zdjęciu :)

Odpoczynku nie mają jednak teraz zawodnicy lig baseballowych, gdzie sezon trwa w najlepsze. Dziś chciałbym więc podsumować dotychczasowe mecze i sytuację w ligach dostępnych w serwisie.

1000 meczów w MLB

Za nami dokładnie 1000 meczów sezonu 2015 w amerykańskiej lidze MLB. Do rozegrania pozostało jeszcze aż 1373 meczów, także jeszcze nawet nie jesteśmy w połowie zasadniczej części rozgrywek. Ostatnie mecze sezonu zostaną rozegrane 4 października, więc jeszcze dużo przed nami.

Jak dotąd, długość serii bez wygranej jest bardzo podobna, jak w poprzednich sezonach. 50,94% serii zakończyło się już na 1 poziomie. Do 4 poziomu było to aż 92,95%. Ilość zakończonych serii bez zwycięstwa na poszczególnych poziomach znajdziesz w poniższej tabeli.

Seria Ilość Procent zakończonych Procent łącznie
1 517 50.94% 50.94%
2 245 24.14% 75.07%
3 126 12.41% 87.49%
4 50 4.93% 92.41%
5 32 3.15% 95.57%
6 13 1.28% 96.85%
7 5 0.49% 97.34%
8 5 0.49% 97.83%
9 4 0.39% 98.23%
10 2 0.2% 98.42%
12 1 0.1% 98.52%
N 15 1.48% 100%

Najlepsze drużyny do progresji na zwycięstwo

Jeśli chodzi o najlepsze drużyny, to w tym sezonie są dwie drużyny, których NSBW (najdłuższa seria bez wygranej) nie przekroczyła 4 meczów. Są to St. Louis Cardinals i LA Dodgers.  Obie drużyny z podobną  regularnością wygrywały także w poprzednim sezonie. Co ciekawe, obie również osiągnęły dłuższe serie w sezonie 2013 – odpowiednio 8 i 9 meczów.

Pokazuje to, że im bardziej aktualne dane, tym bardziej są miarodajne. Nie powinieneś więc zbytnio zwracać uwagi na dane z kilku poprzednich sezonów. Najważniejszy powinien być zawsze sezon aktualny oraz poprzedni.

9 meczów bez wygranej Detroit

Podsumowując dotychczasowe mecze w MLB w bieżącym sezonie, nie sposób nie wspomnieć o bardzo długiej serii meczów bez zwycięstwa Detroit Tigers. Było to aż 9 meczów. Tak długa seria tej drużynie nie zdarzyła się od sezonu  2005, w którym to osiągnęła ona 10 meczów bez wygranej.

Przeanalizowałem mecze Detroit przed wystąpieniem tej długiej serii i niestety nie znalazłem jakiś sygnałów ostrzegawczych. Ciężko było przewidzieć wystąpienie tak długiej serii. W poprzednich sezonach była to jedna z lepszych drużyn do progresji na zwycięstwo. Niestety takie sytuacje mogą się zdarzać i musisz być na nie przygotowany.

Pamiętaj o tym, że musisz zawsze przed rozpoczęciem progresji ustalić poziom graniczy, czyli maksymalny poziom, do którego będziesz prowadzić swoją progresję. Skuteczna gra progresją nie polega na obstawianiu do skutku, bo jak pokazuje przykład Detroit, czasami seria może trwać bardzo długo. Gdybyś więc prowadził progresję na zwycięstwo od samego początku tej długiej serii, to na 9 poziomie musiałbyś już postawić absurdalnie wysoką stawkę, bez żadnej gwarancji wygranej.

Dlatego lepiej jest zakończyć negatywnie progresję wcześniej po osiągnięciu poziomu granicznego, niż obstawiać do skutku i narażać się na większe straty. Oczywiście straty po negatywnie zakończonej progresji mogą być poważne, jednak przy rozsądnej grze można je spokojnie odrobić zyskami z innych progresji.

W przypadku progresji w baseballu, polecam ustalenie poziomu granicznego maksymalnie na 6 poziomie. Prowadzenie progresji dłużej nie ma za bardzo sensu, bo tylko nieliczne progresje kończą się powyżej tego poziomu, a stawki rosną wtedy już do sporych rozmiarów.

Z tej długiej serii Detroit płynie też ciekawy wniosek. Warto rozpoczynać progresję na zwycięstwo zaraz po zakończeniu długiej serii bez zwycięstwa.  W przypadku Detroit po serii 9 meczów bez wygranej, dwa kolejne mecze zakończyły się zwycięstwami.

Podobne prawidłowości można zaobserwować dla wielu innych drużyn. Po długiej serii zazwyczaj następne są bardzo krótkie. Już jedna długa seria bez zwycięstwa jest mało prawdopodobna ze statystycznego punktu widzenia. Natomiast prawdopodobieństwo wystąpienia dwóch długich serii, jedna po drugiej, jest jeszcze niższe.

Drużyny, które właśnie zakończyły długą serię bez zwycięstwa możesz błyskawicznie znaleźć za pomocą wyszukiwarki statystycznej dla baseballa, o której ostatnio pisałem, jak ją wykorzystać w praktyce. W tym celu możesz zastosować następujące kryteria:

  • OSBW >= 8
  • ASBW = 0

W ten sposób otrzymasz listę drużyn, które właśnie zakończyły serię co najmniej 8 meczów bez wygranej. Jeśli nazwy tych kryteriów nic Ci nie mówią, to polecam artykuł o skrótach stosowanych w statystykach serwisu.

Baseball to nie tylko MLB

MLB to nie jedyna baseballowa liga na Świecie. Poza USA, w baseballa gra się również w innych ligach, na przykład w Japonii. Tamtejsza Nippon Professional Baseball (NPB) znajduje się w statystykach baseballowych naszego serwisu.  Jak dotąd w sezonie 2015 rozegrano w niej 384 mecze, a do rozegrania pozostało jeszcze 457. Nie jesteśmy więc jeszcze nawet w połowie rozgrywek.

W obecnym sezonie jest tam 5 drużyn, których NSBW to tylko 5 meczów.  Są to Chunichi Dragons, Fukuoka Hawks, Hokkaido Fighters i Saitama Seibu Lions. Powinieneś więc się poważnie zastanowić nad prowadzeniem progresji również w tej lidze.

Fenomenalne statystyki drużyny z Meksyku

Meksykańska Liga Mexicana de Beisbol (LMB) to kolejna liga baseballowa dostępna w naszym serwisie. Jak dotąd zostało tam rozegranych 492 mecze, do końca rozgrywek pozostało ich jeszcze 400. W tym przypadku jesteśmy już więc nieco za półmetkiem rozgrywek.

Przeglądając statystyki tej ligi, nie sposób pominąć bardzo krótkie serie bez wygranej drużyny Leones Yucatan. W tym sezonie NSBW (najdłuższa seria bez wygranej) to zaledwie 3 mecze. Jest to naprawdę fenomenalny wynik, szczególnie jeśli zwrócisz uwagę na statystyki z poprzednich sezonów. W sezonie 2014 NSBW wyniosła aż 10 meczów, a w 2013 roku było to 9 meczów.

Patrząc więc na statystyki tej drużyny z poprzednich sezonów, na pewno nie wybrałbym jej do progresji na zwycięstwo. Ten sezon jest jednak zupełnie inny i zespół Leones Yucatan wygrywa bardzo regularnie.  Ostatnio na przykład wygrali trzy kolejne mecze z jedną z najlepszych drużyn ostatnich lat w Meksyku, czyli Diablos Rojos.

Co ciekawe, chyba sami bukmacherzy są zaskoczeni takim obrotem sytuacji, bo wcale nie uważali  Leones Yucatan za wielkiego faworyta meczów ligi meksykańskiej. Średnie kursy bukmacherów na zwycięstwo tego zespołu są na poziomie 1,88.  Dla porównania, dla czołowej drużyny Diablos Rojos jest to tylko 1,67. Jak widać różnica jest ogromna – 0,21.

Zawsze lepiej jest grać progresją na drużyny z wyższymi kursami, bo powoduje to zmniejszenie kapitału potrzebnego do prowadzenia progresji. Przez wyższe kursy stawki na kolejne mecze rosną znacznie wolniej.

Przy okazji warto napisać kilka słów o drużynie Diablos Rojos, która w kolejnym już sezonie bardzo często wygrywa. Od sezonu 2012 NSBW to tylko 5 meczów. Z tego powodu średnie kursy bukmacherów na zwycięstwo nie są zbyt wysokie, jednak mimo to na pewno powinieneś zainteresować się prowadzeniem progresji na ten zespół.

Jeszcze nie jest za późno

Jeśli jeszcze nie prowadzisz progresji w baseballu, to jeszcze nie jest za późno. Tak, jak pisałem wcześniej, w MLB i lidze japońskiej nie jesteśmy jeszcze nawet na półmetku rozgrywek. Wciąż więc pozostało wiele meczów do rozegrania, na których możesz zarobić.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do progresji w baseballu, to zachęcam Cię do lektury mojego wpisu, w którym podałem 5 powodów, dla których warto to robić.

Jeśli masz jakieś pytania, to dodaj poniżej swój komentarz. Chętnie odpowiem.