Przyspieszenie Menadżera Progresji

przez | 20 lutego 2016

Menadzer Progresji

Menadżer Progresji to jeden z najważniejszych elementów serwisu eProgresja.pl. W ostatnich tygodniach otrzymałem jednak kilka zgłoszeń od użytkowników serwisu niezadowolonych z szybkości jego działania. Używają oni tego narzędzia bardzo intensywnie i w pewnych przypadkach niektóre jego funkcje działały wolno, czasem nawet w żółwim tempie. Przyznaję to otwarcie, bo tak było. Nie ma co zaklinać rzeczywistości.

Szczerze mówiąc, tworząc tę aplikację, nie przewidziałem, że będzie aż tak intensywnie wykorzystywana. Oczywiście wzrastająca popularność Menadżera cieszy mnie niezmiernie, jednak generuje też nowe wyzwania. Utrzymanie szybkości i wygody użytkowania przy rosnącej liczbie użytkowników i progresji, to już nie jest taka prosta sprawa.

Podjąłem się jednak tego zadania i ostatnie dni poświęciłem na optymalizację działania Menadżera Progresji. Wczoraj je wdrożyłem i możesz je już „odczuć na własnej skórze” :) Jeśli jednak jeszcze nie korzystasz z Menadżera i chciałbyś poznać dokładniej jego funkcje, to gorąco zachęcam do lektury tego przewodnika.

Poza poprawieniem szybkości działania, wprowadziłem też kilka innych drobnych zmian. Poniżej znajdziesz opis tego, co się zmieniło.

Teraz znacznie szybciej

Główną przyczyną wolnego działania Menadżera, było przeładowywanie całej listy drużyn po zmianach tylko dla jednej progresji. Na przykład jeśli usuwałeś jakąś drużynę, to po wykonaniu tej czynności, odświeżana była lista wszystkich drużyn. Przy małej ilości progresji nie było to problemem i odbywało się błyskawicznie. Jednak jeśli miałeś wiele drużyn, to trwało to już dłuższą chwilę, bo Menadżer musiał pobrać ponownie z bazy danych wszystkie dane na temat Twoich progresji. Podobnie było przy przenoszeniu drużyny do archiwum, czy dodawaniu nowego zespołu.

Nie było to optymalne rozwiązanie zarówno z Twojego punktu widzenia jako użytkownika, jak również z mojego jako administratora. Menadżer często niepotrzebnie ponownie pobierał dane, co powodowało nie tylko spowolnienie działania dla Ciebie, ale także ogólny wzrost obciążenia serwera. To z kolei zmniejszało szybkość funkcjonowania całego serwisu.

Od dziś to już przeszłość. Menadżer pobierana teraz całą listę drużyn tylko wtedy, kiedy to jest konieczne. W związku z tym powinieneś zaobserwować ogromne przyspieszenie działania aplikacji przy przenoszeniu drużyn do archiwum, dodawaniu nowych progresji czy ich usuwaniu. Im więcej masz drużyn, tym przyspieszenie powinno być jeszcze większe. W pewnych przypadkach możesz nawet poczuć wiatr we włosach ;)

Przesunięcie ekranu do nowej progresji

Przy okazji optymalizacji działania, wprowadziłem do Menadżera też kilka drobnych zmian. Jedną z nich jest automatyczne przesuwanie ekranu do właśnie dodanej progresji.

Do tej pory po dodaniu nowej progresji, musiałeś samodzielnie przesuwać ekran, aby odnaleźć ją na liście drużyn. Było to szczególnie uciążliwe, jeśli ta lista była dosyć długa. Teraz po dodaniu nowej progresji, ekran zostanie automatycznie przesunięty do miejsca, w którym ta nowa progresja się znajduje. Nie będziesz musiał więc szukać jej samodzielnie, co powinno oszczędzić Ci trochę czasu.

Wyświetlanie opisu progresji

Kolejna nowość jest zasługą Dawida, jednego z użytkowników serwisu, który napisał do mnie w tej sprawie. Dotyczy ona opisu do progresji, który możesz dodać dla każdej swojej progresji w Menadżerze. Teraz jeśli dla danej progresji masz już zapisany opis, to będzie on automatycznie wyświetlany – nie będziesz musiał już klikać na „Pokaż”. Było to co prawda tylko jedno kliknięcie, jednak przy wielu drużynach mogło to być męczące.

Masz inne propozycje?

Mam nadzieję, że zmiany przypadną Ci do gustu. Chętnie poznam jednak Twoje zdanie na ten temat  – napisz kilka słów poniżej w komentarzu. Jeśli sam masz jakieś pomysły, które mogłyby ulepszyć Menadżera Progresji, to również pisz śmiało.