loadingPrzetwarzanie danych
eProgresja.pl - skuteczne zarabianie poprzez zakłady bukmacherskie
 

rejestracja
przypomnij hasło
Problem z logowaniem?

Argentyna

  
Kursy piłka nożna

Argentyna - system rozgrywek


Spotkałem się niejednokrotnie z zapytaniami o system, jaki kieruje rozgrywkami w Argentynie. Ponieważ sam często się nad tym zastanawiałem postanowiłem dotrzeć do prawdy. Efekty poszukiwań zamieszczam poniżej.

Otóż większość lig południowoamerykańskich (Meksyk, Argentyna, Paragwaj, Chile, Ekwador, Peru) gra w ciągu jednego sezonu "podwójne mistrzostwo" tzw. otwarcia (apertura) i zamknięcia (clausura). W jednym sezonie mamy więc dwie drużyny, które zdobywają mistrzostwo.

Między rundami skład ligi się nie zmienia. Wyjaśnia to fakt, iż niektóre serwisy podające wyniki z tych krajów od drugiej rundy zerują konta punktowe zespołów uczestniczących w rozgrywkach.

Ciekawa jest sytuacja z drużynami, które mają spaść z ligi: otóż każdego roku po zakończeniu sezonu z ligi spadają dwie drużyny, które mają nagorszą średnią obliczaną na podstawie wyników z TRZECH ostatnich sezonów. Jednocześnie drużyny z miejsc 17. i 18. z połączonej tabeli rund apertura i clausura walczą w barażach z drużynami z miejsc 3. i 4. z drugiej ligi. W ten sposób w pierwszej lidze co roku pojawia się od 2. do 4. nowych zespołów.

Drużyny, które grają w lidze jeden sezon mają obliczaną średnią z tego jednego sezonu, bo trzech oczywiście nie zdążyli w niej zagrać.

System chroni największe firmy argentyńskiej piłki, został ustanowiony w latach 80' po tym jak kilka największych klubów spadło z ligi.

Tekst dostępny także na Forum.

Filip Grabowski